Rzeźbienie w drewnie

Owszem sztuka ma sporo twarzy. Ale jedną z nich jest rzeźba. Otóż rzeźby Barbara Olszańska towarzyszą nam od zarania dziejów. Najpierw były to prymitywne rzeźby produkowane w skalnych odłamkach. Dalej, kiedy wynaleziono narzędzia ręczne, rzeźby zaczęły powstawać w kawałkach drewna.

Dziś po wielu latach nie wiele w tym temacie uległo zmianie. Na ogół rzeźba powstaje w dużym i twardym kawałku drewna. Mało tego żeby mogła zostać stworzona, wykorzystuje narzędzia ręczne. Owszem najistotniejsze z nich to dłuto i młotek. Oczywiście rzeźbiarz, wykorzystując swój talent, rozpoczyna rzeźbienie w drewnie, nadając mu stopniowo upragniony kształt.

Powiedzieć można, że jest to proces czasochłonny oraz wymagający wiedzy i doświadczenia. Znaczenie ma również to, aby rzeźba była wykonana z dużą precyzją, stąd istotny jest stan techniczny narzędzi. Oczywiście muszą one prezentować niezwykle dużą jakość wykonania, a jednocześnie być wygodnymi w użytkowaniu. Wszystkie te kwestie mogą być trudne do spełnienia, kiedy nie mamy wiedzy o doborze narzędzi do drewna, a też nie poświęcamy mnóstwo czasu na szlifowanie rzeźbienia na małych kawałkach drewna różnego pochodzenia.